Ted Dabney از بنیان گذاران atari (به همراه نولان بوشنل)، در 81 سالگی در گذشت. خبر درگذشت دابنی، در فیس بوک توسط مورخ بازی های ویدیویی، لئونارد هرمان _نویسنده کتاب تاریخچه مجموعه بازی های ویدیویی Phoenix_ اعلام شد.

به طور کلی دابنی نقش مهمی در تاریخ آتاری و بازی های ویدیویی داشت. اوایل دهه 70 فعالیت های مهندسی دابنی در بازی Computer Space از اهمیت بالایی برخوردار بود. دابنی دومین و موفق ترین بازی دستگاهی یعنی Spacewar را ارائه و راه را برای تاسیس و پیشرفت آتاری هموار کرد.

در قسمتی از مصاحبه تریستان داناوان در پاسخ به تاریخچه بازی های کامپیوتری نقل شده که نولان باشنل به دابنی در بیشتر دستاوردهای فنی اش در عرصه Computer Space، اعتبار بخشیده است.

بوشنل اشاره داشت:”من و Ted Dabney دوستان خوبی بودیم. تد استعداد بالایی در مهارت های کامپیوتری آنالوگ داشت که من فاقد آن بودم. من آدم کارهای دیجیتالی بودم. میدانستم چطور با بیت ها، بایت ها، منطق و چیزهای مشابه آن سر و کله بزنم. اما تد به واقع روش ارتباط با تلویزیون، منبع تغذیه و مانند آن را می فهمید. ”

Ted Dabney و بوشنل درسال1972 تنها با 500 دلار(هرکدام 250 دلار سرمایه گذاشتند) کارشان را از یک اتاق کوچک شروع کردند و درنهایت با این ریسک، توانستند آتاری بزرگ را بنا نهند. درسال 1973،(درست یک سال بعد) دابنی از شرکت خارج شد.به گفته داناوان علت خروج تد، عدم علاقه وی به مدیریت تجارت های بزرگ بود. زمانی که atari به خاطر افزایش شهرتش با انتشار اتاقک Pong در اواخر 1972 به آن رسید، دابنی سهم خود را به بوشنل به ارزش 250000 دلار فروخت.

خواسته حقیقی دابنی، خروج وی از شرکت آتاری نبود. در تاریخچه مصاحبه شفاهی دابنی با Computer History Museum (که در سال 2012 منتشر شد) وی توضیح داد، بوشنل او را از کسب و کار بیرون رانده است. به گفته تد داستان های بسیاری حول خروج تد وجود داشت. پایان کار من با آتاری همان نقطه بود، چراکه… خب… در واقع نولان به من گفت اگر سهمم را نفروشم تمام دارایی های شرکت را به کمپانی دیگری منتقل می کند و به هر حال من را تنها رها کرد.خب همانطور که میدانید بهتر بود سهمم را می فروختم (خنده)!

طبق گفته Ted Dabney دو بنیان گذار با وجود روابط تجاریشان، همچنان دوست ماندند و اواخر دهه 70 دابنی چند بازی برای تجارتِ پس از آتاریِ بوشنل با نام Check E. Cheeses’ Pizza Time Theater  ساخت. پس از آن زمان در دوران حرفه ای اش دابنی کارهای مهندسی شرکت های متعددی چون Teledyne و Raytheon را انجام می داد و پس از مهاجرت به واشنگتن در کنار همسرش تا زمان مرگ فروشگاه مواد غذایی را می گرداند.

تد دابنی جزء جدا نشدنیِ صنعت بازی های ویدیویی است. وی به معنای واقعی کلمه برخی از سخت افزارهایی را که این صنعت بر پایه آن بنا شده، با دو دست خویش ساخت. میراثی که هر کسی نمی تواند ادعای آن را داشته باشد.

و این بود سرگذشت موسس آتاری… تد دابنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + نوزده =