ما در ابتدا باید بسیار قدردان کنسول های جدید شرکت سونی مایکروسافت برای قابلیت به نمایش گذاشتن 4K و HDR برای بازی ها باشیم. ما در این مقاله به تفاوت ها و بررسی آنها می پردازیم و به شما در انتخاب صحیح کمک خواهیم کرد.

4K چیست؟

4K به معنای رزولوشن بالاتر است، بنابراین جزئیات بیشتری با تصاویر واضح تر خواهید دید. برای دیدن تفاوت به یک مانیتور یا تلویزیون 4K نیاز دارید.

  • PS4 Pro می تواند جریان 4K را پشتیبانی کند.
  • Xbox One S می تواند ویدیو 4K را پخش کند و بازی را تا پخش 4K ارتقا دهد.
  • Xbox One وPS4 / PS4 Slim از پخش 4K پشتیبانی نمی کنند.

پیکسل ها مهم هستند. پیکسل های بیشتر، جزئیات بیشتر، غوطه وری بیشتر و قطعا 4K بسیاری از آنها را دارد: زیرا 3840 پیکسل در مقایسه با 1080 پیکسل است که تنها 1920 پیکسل عرض دارد. پیکسل 4K در اندازه های 3840 و 2160 می باشد و HDR با اندازه های 1080 و 1920 به نمایش در می آید. در عکس شماره یک تفاوت این دو کاملا مشخص می باشد.

4K و HDR
تصویر 1: مقایسه 4K و HD

بنابراین 4K دو برابر وضوح 1080p است، به این معنی که جزئیات بیشتری را می توان بر روی صفحه نمایش در خروجی 4K بومی نمایش داد. تصاویر دقیق تر و دقیق تر می شوند، بنابراین شما قادر به دیدن چیزهایی مانند چین و چروک های مشخص شده، فلز خراشیده و رشته های جداگانه مو هستید. 4K با به ارمغان آوردن جزئیات کوچک در فوکوس، تفاوت زیادی را به تصویر کلی از تصویر یا بازی ایجاد می کند.

HDR چیست؟

  • HDR به معنای رنگ پویا، رنگ های روشن تر، کنتراست و جزئیات بیشتری در صحنه های تاریک است.
  • PS4 ،PS4 Pro ،Xbox One S و Xbox Scorpio از HDR پشتیبانی می کنند، اما فقط اگر شما با پخش HDR سازگار باشید.
  • Xbox One از HDR پشتیبانی نمی کند.

HDR مخفف دامنه پویای بالا است و به سادگی به معنی افزایش سطح کنتراست و رنگ های روشن تر می شود، به این معنی که آن را مطابق آنچه که در زندگی واقعی بسیار دقیق تر می بینیم. این به شما اجازه می دهد اشیاء دقیق را در تاریکی به جای چهره های تیره و تار در همان زمان با منابع نور سیاه و روشن در یک فریم ببینید. در عکس 2 و 3 به خوبی می توانید تفاوت پخش ساده در مقایسه با HDR را ببینید.

4K و HDR
تصویر 2: قبل از HDR
4K و HDR
تصویر 3: پس از HDR

در نتیجه پیشرفت تکنولوژی در پخش تصاویر باعث زیباتر شدن هر چه بیشتر تصاویری که ما می بینیم شده و همین موضوع برای بازیکنان و همچنین دیگر افراد در پخش تلویزیون ها و لپ تاب ها مفید واقع شده است.

لطفا نظرات خود را درباره 4K و HDR به صورت دیدگاه در پایین مقاله به اشتراک بگذارید.

خرید کنسول پلی استیشن ۴ پرو PS4 Pro

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =